Vysoké ceny elektriny pre priemyselných spotrebiteľov na Slovensku vyžadujú pozornosť a inovatívne riešenia

SAPI
14. 10. 2024



Odpoveďou na drahú elektrinu na Slovensku je potenciál obnoviteľných zdrojov a batérií

Slovensko čelí paradoxu vysokých cien elektriny pre priemyselných spotrebiteľov. A to napriek skutočnosti, že 65 % produkcie elektrickej energie pochádza z jadrových zdrojov, ktoré sú považované za "lacné". V roku 2023 platili priemyselní odberatelia priemernú cenu 230 EUR/MWh, čo patrí medzi najvyššie v EÚ. Riaditeľ SAPI Ján Karaba vysvetľuje, že ceny elektriny sú ovplyvnené tzv. merit order krivkou, kde konečná cena odráža náklady najdrahšieho zdroja potrebného na uspokojenie dopytu. No a počas energetickej krízy museli byť často aktivované práve drahšie, plynové elektrárne, čo zvyšovalo ceny.

 

Na druhej strane, expert na energetiku Vladimír Miškovský ponúka ďalší pohľad na možné riešenie týchto problémov. Podľa neho si zníženie cien elektriny nevyžaduje miliardové investície, ale skôr kombináciu obnoviteľných zdrojov a batériových úložísk. Miškovský vysvetľuje, že batérie sú kľúčové pre flexibilitu siete, a ich kombinácia so samospotrebou elektriny môže významne znížiť náklady na energiu.

 

Podľa Miškovského dokáže fotovoltika a veterná energia vyrábať megawatthodinu elektrickej energie za približne 50 eur, čo by európskemu priemyslu umožnilo plne konkurovať podnikom z tretích krajín. Navyše, batériové úložiská sú komerčne návratné riešenie, pričom hovoríme 3,5 až 4 rokoch, pri životnosti batérií 15 rokov a viac.

 

Obaja odborníci sa zhodujú, že na zníženie cien elektriny a decentralizáciu je potrebná podpora štátu pri odstraňovaní prekážok a poskytovaní financovania pre začínajúcich podnikateľov. Takéto kroky by mohli prispieť k udržateľnejšiemu a konkurencieschopnejšiemu priemyslu na Slovensku, a zároveň znížiť závislosť od fosílnych palív a znečistenie.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek