Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy môže byť v Nemecku onedlho realitou

SAPI
27. 07. 2022



Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie. Spoločnosť Bankset Energy odhaduje, že pri využití celej dlžky želežničnej siete by tieto panely mohli vyrobiť množstvo elektriny, ktorá by sa vyrovnala výkonu piatich jadrových elektrární. Testovanie bude zatiaľ prebiehať na tratiach s dĺžkou 1000 km, kde by malo byť nainštalovaných 200MW fotovoltických panelov. Na železničných podvalov budú použité špeciálne technológie solárnych panelov prispôsobených podmienkam trate. Využitie menej tradičných plôch je koncept, ktorý na Slovensku bohužiaľ zatiaľ nie je témou dňa napriek tomu, že nejde o žiadnu svetovú novinku. Nemecko alebo Holandsko už na tento účel už dávno využívajú strechy železničných či autobusových staníc alebo protihlukové steny popri cestách. 

Komentáre

Súvisiace

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

 

Až 7 krajín sveta pokrýva takmer celú spotrebu elektriny obnovteľnými zdrojmi

Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island.

09. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek