Poslancovi Ficovi sa nepáči vyhláška ku G-komponentu

SAPI
05. 10. 2021



Súčasná kríza spôsobená skokovým rastom cien energií nám naznačuje potrebu rýchlej transformácie na obnoviteľné zdroje. Hovoríme to síce stále, ale aj teraz opakujeme, že OZE nepotrebujú žiadnu finančnú podporu, stačí ich rozvoju neklásť prekážky. O to viac nás zarážajú vyhlásenia poslanca Róberta Fica, ktorý apeluje na vládu, aby stiahla vyhlášku ku G-komponentu. Na jednej strane je to prirodzený ťah, keďže to bola práve bývalá vláda a jej nominant Jozef Holjenčík, ktorý s týmto sporným poplatkom prišli, no na strane druhej, by to bol krok, ktorý by bol v úplnom rozpore s cieľmi slovenského energetického a klimatického plánu. G-komponent je totiž momentálne jednou z najväčších prekážok rozvoja OZE, keďže zeleným výrobcom zvyšuje prevádzkové náklady až o neuveriteľných 20%, čím sa výroba stáva pre väčšinu investorov nerentabilná. A to veru prechod na zelenú energetiku neuľahčuje...

Komentáre

Súvisiace

Vyššie poplatky za G-komponent zhoršia očakávaný nedostatok elektriny

Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.

14. 05. 2024VIAC

 

Zvýšenie poplatku za G-komponent o 233 percent zastaví rozvoj zelenej energetiky na Slovensku

Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.

07. 05. 2024VIAC

 

SAPI: Ústavný súd SR odporuje sám sebe

Tretí senát Ústavného súdu SR vydal rozhodnutie v kauze platby za prístup do distribučnej sústavy (tzv. G-komponentu). Toto rozhodnutie sa zásadne odkláňa od rozhodnutia pléna Ústavného súdu v roku 2016, ktorý vyhlásil G-komponent za protiústavný. Zároveň poprelo desiatky rozhodnutí okresných a krajských súdov. Výrobcovia elektriny hovoria o nestabilite podnikateľského prostredia a konci právnej istoty.

13. 01. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek