Od uhlia k biomase - Sme len na polceste k skutočne obnoviteľným zdrojom tepla

SAPI
05. 10. 2021



Dekarbonizácia v Európe dosiahne ďalší míľnik. V roku 2023 uzavrie Nórsko svoju poslednú uhoľnú baňu v Arktíde. Na Špicbergoch však okrem Nórov pôsobí aj ruská spoločnosť, ktorá s ťažbou plánuje naďalej pokračovať. Pozitívne trendy vnímať aj na Slovensku. Najnovšie sa nechal počuť štátny teplárenský holding spoločnosť Národná energetická, že vyrába viac ako 97 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Horšia správa je, že ide primárne o biomasu, kde reálna ekologickosť závisí od jej pôvodu. V každom prípade si sektore vykurovania a chladenia vieme predstaviť aj ekologickejšie skutočne obnoviteľné zdroje energie. Pri ich rozvoji však bude potrebná výraznejšia pomoc zo strany štátu. Hovoríme predovšetkým o geotermálnej energii, ktorá má na Slovensku ešte veľký nevyužitý potenciál. Prvé „lastovičky“ máme už aj u nás a sme radi, že spoločnosť PW Energy, ako investor tohto projektu, je členom SAPI. Pripomíname, že o využití geotermálnej energii na Slovensku sa bude hovoriť aj na nadchádzajúcom seminári SAPI "Fotovoltika a OZE v roku 2022", na ktorého sledovanie vás srdečne pozývame.

Komentáre

Súvisiace

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 vyrobili vo svete takmer tretinu elektriny

Podľa štúdie londýnskeho think-tanku Ember vyprodukovali minulý rok obnoviteľné zdroje energie (OZE) celosvetovo takmer tretinu (30,3 %) elektrickej energie. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu minulý rok o 10 %, pričom práve európske krajiny patria k lídrom z pohľadu podielu energie z vetra na celkovej výrobe elektriny.

16. 05. 2024VIAC

 

Až 7 krajín sveta pokrýva takmer celú spotrebu elektriny obnovteľnými zdrojmi

Podľa najnovšej správy pokrýva až 7 krajín sveta viac než 99,7 % svojej spotreby elektrickej energie výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Dve z krajín sú pritom v Európe - do tohto zoznamu sa totiž zaradilo aj Albánsko a Island.

09. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek